Recent News
Zmniejszenie ryzyka demencji

Ponieważ wskaźniki zachorowań na chorobę Alzheimera i inne formy demencji nadal rosną w USA, nowe dowody sugerują, że czynniki stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia i sen, odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju demencji. Naukowcy twierdzą, że dwa nowe badania oferują szczególny wgląd w czynniki, które mogą przyczyniać się do nieproporcjonalnego obciążenia demencją w populacjach amerykańskich nie-białych i o niskich dochodach.

Nasze wyniki wspierają korzystną rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu chorobie Alzheimera i pokrewnym demencjom wśród starszych Amerykanów, w tym tych z niekorzystnymi warunkami społeczno-ekonomicznymi i wysokim ryzykiem demencji. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dla osób stojących w obliczu systemowych i strukturalnych niekorzystnych czynników jest wyzwaniem do utrzymania zdrowego stylu życia lub wprowadzenia zmian w stylu życia. Kluczowe znaczenie ma ustanowienie strategii zdrowia publicznego, aby modyfikacje stylu życia były osiągalne dla wszystkich, zwłaszcza dla populacji znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.”

Danxia Yu, PhD, assistant professor, Division of Epidemiology, Vanderbilt University Medical Center, główny autor badania

Yu i jej zespół przedstawią wyniki dwóch badań online na NUTRITION 2022 LIVE ONLINE, flagowym dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia, które odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. Badania zostały opublikowane online 13 czerwca 2022 roku w Neurology®, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Badania pochodzą z Southern Community Cohort Study, długoterminowego badania rozpoczętego w 2001 roku w celu zbadania podstawowych przyczyn różnych chorób i nierówności zdrowotnych. Około 85 000 uczestników zostało zrekrutowanych z ośrodków zdrowia społeczności w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, a dwie trzecie uczestników to osoby rasy czarnej, co daje badaniu jedną z najwyższych reprezentacji Afroamerykanów spośród wszystkich dużych amerykańskich kohort badawczych. Naukowcy wykorzystali dane z Medicare claims, aby śledzić diagnozy Alzheimera wśród uczestników powyżej 65 roku życia.

W pierwszym badaniu naukowcy uzyskali dane od 17 209 starszych uczestników badania, z których u 1 694 zdiagnozowano chorobę Alzheimera lub pokrewne demencje podczas mediany obserwacji wynoszącej 4 lata. Oceniali pięć czynników stylu życia -; palenie, używanie alkoholu, aktywność fizyczną w czasie wolnym, godziny snu i jakość diety -; zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu. Wyniki wykazały, że zdrowe wybory (niepalenie, duża aktywność fizyczna w czasie wolnym, niskie do umiarkowanego spożycie alkoholu, odpowiednia ilość snu i dieta wysokiej jakości) były indywidualnie związane z 11-25% zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i związanych z nią demencji. W połączeniu, złożony wynik tych pięciu czynników stylu życia był związany z 36% zmniejszeniem ryzyka w najwyższym i najniższym kwartylu. Związki te były niezależne od wieku, płci, rasy, wykształcenia, dochodów i podstawowych chorób przewlekłych uczestników.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *