Recent News
Zionskirche

Zionskirche to malowniczy XIX-wieczny zabytkowy kościół w Berlinie w Niemczech, będący znakomitym przykładem neoromantycznego stylu architektonicznego.

Zbudowany w 1872 roku, Zionskirche jest przedstawicielem ruchu historyzmu w swoim czasie i był niezwykle ważny przed upadkiem muru berlińskiego jako miejsce spotkań grup opozycyjnych, często prowadzonych przez Dietricha Bonhoeffera.

Historia kościoła syjońskiego

Ufundowana przez niemieckiego cesarza Wilhelma I wieża kościoła ma 67 metrów wysokości i jest pięknym przykładem neoromantycznej architektury, która była popularna wśród pruskiej elity, która w 1866 roku świętowała pruskie zwycięstwo nad Danią. Inauguracja budynku zbiegła się z prusko-francuskim traktatem pokojowym z 1873 roku, dlatego też jest on godny uwagi ze względu na swoje ogromne znaczenie historyczne.

Częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, budynek przeszedł kilka renowacji w swojej historii, zanim został w pełni odrestaurowany na wielkie otwarcie w 2002 roku. Znany przeciwnik nazizmu Dietrich Bonhoeffer pracował w tym kościele w latach 1931-1932, gdzie nauczał, głosił kazania i udzielał chrztów.

W latach 80-tych kościół odgrywał rolę mieszkania dla grup opozycyjnych, a protesty, które miały tu miejsce, zainspirowały radykalne ruchy polityczne w całym kraju.

Zionskirche dzisiaj

Dziś jest to działający kościół, w którym chór śpiewa w każdy poniedziałek i środę, a wycieczki z przewodnikiem odbywają się w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Kościół jest obchodzony jako patriotyczny punkt orientacyjny, który dumnie stoi w najwyższym naturalnym punkcie Berlina, i jako taki, odwiedzający mogą swobodnie wspinać się po 104 stopniach wieży kościelnej w większość niedziel, aby uzyskać wspaniały widok na Prenzlauer Berg i resztę Berlina.

Pomnik z brązu poświęcony Bonhoefferowi stoi po zachodniej stronie kościoła i upamiętnia jego rozległą pracę z lokalną społecznością, a także jego aktywny sprzeciw wobec reżimu nazistowskiego, który ostatecznie doprowadził do jego egzekucji.

Dojazd do Zionskirche

W centrum miasta, korzystając z berlińskiej komunikacji miejskiej, można wsiąść do tramwaju M1 lub 12 i znaleźć Zionskirche na przystanku o tej samej nazwie.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *