Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o porządek w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej należy umieścić w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała norkę, do której będzie mogła schować się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html