Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć albo miauczeć; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html