Recent News
Park Treptower

W pięknym parku Treptower, położonym na południe od centrum Berlina, znajduje się największy w Niemczech radziecki pomnik, miejsce uroczyste i poruszające, które służy zarówno upamiętnieniu osób poległych w bitwie o Berlin, jak i mieści cmentarz dla 5 000 poległych żołnierzy.

Historia sowieckiego pomnika w Treptow

Park położony w pobliżu rzeki Sprewy jest popularnym miejscem odwiedzin ze względu na swoje naturalne piękno i znaczenie historyczne. Pomnik jest jednym z trzech antyfaszystowskich struktur, które powstały po II wojnie światowej i zostały wzniesione w całym Berlinie.

Bitwa o Berlin, która miała miejsce między kwietniem a majem 1945 roku, była szczególnie ważnym momentem II wojny światowej, ponieważ stanowiła ostatnią znaczącą bitwę europejskiej ofensywy na froncie wschodnim, która rozpoczęła się od inwazji na Polskę w 1939 roku.

Ze względu na liczne postępy Sowietów, Berlin został otoczony przez żołnierzy Armii Czerwonej, a miasto było silnie ostrzeliwane, po czym żołnierze przetoczyli się przez miasto i ostatecznie pokonali jego obrońców. Niemieccy żołnierze byli słabo wyposażeni, a bitwa była punktem zwrotnym ich upadku, ponieważ doprowadziła do samobójstwa Adolfa Hitlera i wielu innych prominentnych urzędników państwowych, a także do końca nazistowskiego oporu.

Otwarty cztery lata po zakończeniu wojny i zbudowany głównie z granitu, pomnik składa się z wielu fresków przedstawiających wydarzenia z II wojny światowej. Na szczycie mauzoleum stoi żołnierz trzymający dziecko, stojący na szczycie złamanej swastyki.

Na czele pomnika znajduje się posąg kobiety, oznaczający „ojczyznę”. Stanowi on przejmujący hołd dla poległych żołnierzy Armii Czerwonej.

Sowiecki Pomnik Pamięci Treptow dzisiaj

Dziś pomnik jest ważnym miejscem odwiedzin dla tych, którzy chcą pamiętać nie tylko o bitwie o Berlin, ale także o żołnierzach i cywilach, którzy stracili życie w czasie wojny. Jest to popularne, choć uroczyste miejsce.

Dojazd do sowieckiego pomnika Treptow

Z centrum Berlina należy dojechać autobusem (linia 265 kursuje co 10 minut i trwa około 6 minut) do Sowjetisches Ehrenmal, a następnie dojść do tego miejsca w ciągu 10 minut. Pieszo przez Puschkinallee można dojść w półtorej godziny, a końcowa część spaceru przebiega przez malowniczy rezerwat przyrody Planterwald.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *