Recent News
Muzeum Giuseppe Whitakera

Na maleńkiej wyspie Mozia u zachodnich wybrzeży Sycylii znajduje się Muzeum Giuseppe Whitakera, w którym znajduje się wspaniała kolekcja fenickich artefaktów zebranych przez archeologa amatora Josepha „Giuseppe” Whitakera.

Historia Muzeum Giuseppe Whitakera

Prawdziwy polimat, Anglik Joseph Whitaker był znanym ornitologiem, którego kolekcja tunezyjskich ptaków znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej.

Jego największe dziedzictwo to jednak amatorski, ale bardzo zdolny archeolog. W 1902 r. kupił wyspę San Pantaleo tuż przy zachodnim wybrzeżu Sycylii i rozpoczął lata wykopalisk. W procesie tym odkrył na nowo bogatą historię starożytnego miasta Motya.

Światowej klasy kolekcja fenickich artefaktów, które znalazł, jest obecnie wystawiana w tytułowym Muzeum Giuseppe Whitakera, mieszczącym się w willi, w której mieszkał sam Whitaker. Artefakty pochodzą z Motyi (przemianowanej w XI wieku na San Pantaleo, a obecnie znanej jako Mozia), a na miejscu można znaleźć również antykwariat.

Muzeum Giuseppe Whitakera dzisiaj

Jedne z najlepiej zachowanych fenickich artefaktów na świecie, Kolekcja Whitakera obejmuje inskrypcyjne stele i maski, ceramikę, ofiary ze starożytnej nekropolii Motya, amfory, grobowce, lampy i piękne ex-votos. Były to przedmioty pozostawione jako ofiary za wypełnienie ślubów lub w podzięce za wyleczenie z kontuzji lub choroby.

Klejnotem w koronie muzeum jest bez wątpienia niezwykle rzadki 2500-letni klasyczny grecki posąg o nazwie Motya Charioteer. Arcydzieło to zostało opisane przez Judith Swaddling, starszego kuratora w British Museum, jako „najbardziej kusząca rzeźba na całym świecie”, a nawet poruszyło niektórych zwiedzających dosłownie do łez swoim pięknem.

Jeśli jesteś choć trochę zainteresowany historią Fenicji, Muzeum Giuseppe Whitakera powinno znaleźć się na szczycie twojej listy rzeczy do zrobienia!

Dojazd do Muzeum Guiseppe Whitakera

Muzeum znajduje się na wyspie Mozie, tuż przy zachodnim wybrzeżu Sycylii i można do niego dopłynąć łodzią z mola „Mozia” na stałym lądzie przy Saline Infersa. Znajduje się ono tuż przy drodze SP21, a stacje kolejowe Mozia-Birgi i Spagnuola oddalone są o 40 minut spacerem.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *