Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to okres większej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa rozwija się szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci czworonoga. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych preparatów, które mają za zadanie ochronić naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. Jeśli zwierzę nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne dostosowanym dozownikiem na szyję zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny online