Recent News
Inteligencja emocjonalna

Zrozumienie perspektywy innych

Lisa poszła do domu Debby, aby zwrócić pożyczoną sukienkę. Przyniosła nawet kawałek ciasta, ponieważ wie, że Debby miała bardzo stresujący tydzień w pracy. Debby jest w nieprzyjemnym nastroju, ponieważ jest wyczerpana i nie zaprasza Lisy do środka. Zamiast tego, ona jest snappy i zamyka drzwi na jej przyjaciela, jak tylko ona może. Lisa jest zdenerwowana, myśli „Jakie to straszne”, gdy idzie do domu.

W trakcie spaceru Lisa zastanawia się nad sytuacją i przez chwilę myśli o tym, jak Debby była zajęta niewiarygodnie długimi godzinami, pracując do 9 wieczorem każdego dnia w biurze. Odrzuca swoje wcześniejsze myśli i uznaje, że Debby była po prostu zmęczona i trochę wyczerpana. Stawiając się w sytuacji swojej przyjaciółki i patrząc obiektywnie na sytuację emocjonalną, jest w stanie podjąć racjonalną decyzję o tym, jak zareagować.

Zamiast złościć się na Debby, postanawia zadzwonić do niej po przyjacielsku pod koniec tygodnia, by dać jej znać, że ma nadzieję, iż sprawy nie są już tak napięte.

Inteligencja emocjonalna, umiejętności społeczne i Ty

Jak pokazują powyższe przykłady, inteligencja emocjonalna, umiejętności społeczne i komunikacyjne są ze sobą nierozerwalnie związane. Prawdopodobnie miałeś podobne doświadczenia i mam nadzieję, że historie Lisy, Jana i Daniela pokazują związek pomiędzy naszymi emocjonalnymi doświadczeniami, komunikacją i zachowaniami.

Jak zauważył Bar-On, badania z ostatnich dekad ujawniły, że świadomość naszych emocji i radzenie sobie z uczuciami mogą być bardziej krytyczne w określaniu stopnia, w jakim odnosimy sukces w wielu aspektach życia. Nic dziwnego, że relacje, inteligencja emocjonalna i umiejętności społeczne zdecydowanie odgrywają ogromną rolę w naszym szczęściu i relacjach rodzinnych (Gottman, 1998).

Jeśli chodzi o umiejętności EI, zdolność do postrzegania i zarządzania emocjami pomaga nam radzić sobie z konfliktem. Czyni to poprzez umożliwienie nam przewidywania tego, co czują inni i dostosowywania naszych reakcji tak, abyśmy mogli rozwiązać je w sposób korzystny dla obu stron.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli specyficzny pozytywny związek pomiędzy EI a zwiększoną satysfakcją ze związku (Malouff et al., 2012). A to umożliwiło nam opracowanie możliwych do zastosowania strategii poprawy naszych relacji poprzez rozwój naszych umiejętności w zakresie Inteligencji Emocjonalnej. Oto kilka przykładów, jak możemy to zrobić.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *