Według informacji zamieszczonych na łamach znanego chińskiego dziennika „Economic Information Daily”, ukraińskie Biuro Konstrukcyjne Antonowa i chińska firma China Airspace Industry Group Ltd., mająca swą siedzibę w Hong-Kongu, podpisały umowę dotyczącą produkcji największych na świecie samolotów transportowych An-225 Mirja w ChRL.

Strona chińska otrzyma od ukraińskich partnerów wszelkie niezbędne technologie, dokumentację techniczną oraz licencję na produkcje An-225. Umowa dotyczy także silników D-18T, które napędzają tę potężną maszynę. Pierwsze samoloty opuszczą linię produkcyjną w 2019 r.

An-255 to największy na świecie samolot transportowy. Aktualnie istnieje tylko jedna taka maszyna, która należy do Ukrainy. Samolot ten został zaprojektowany jeszcze w ZSRR (lata 80. XX w.), a jego pierwotnym przeznaczeniem miało być transportowanie radzieckiego promu kosmicznego (wahadłowca) Burian.

An-225 jest napędzany aż 6 silnikami. Rozpiętość skrzydeł maszyny to 88,4 m. Antonow jest w stanie przewieźć ładunek ważący 400 ton, czyli dwa razy więcej, niż jego masa własna. Samolot może poruszać się z prędkością 850 km/h, a jego zasięg wynosi 14500 km.

chinski antonow

Autor: Daniel Kasprzycki
Źródło: China reportedly got rights to locally produce An-225 strategic cargo aircraft, airrecognition.com
Zdjęcie: Majestatyczny Antonow An-225 Mirja w locie (airrecognition.com)