Systemy alertowe a kwestia bezpieczeństwa lotniczego
Redaktor Naczelny przeprowadził wywiad z Danielem Nowik, który ukończył LZN we Wrocławiu oraz AON w Warszawie. Jest on także autorem publikacji szkoleniowych, wykładowcą w Ośrodkach Szkolenia Lotniczego, uczestnikiem międzynarodowego projektu z zakresu testowania silników turbowentylatorowych, pilotem takich maszyn jak Antonow 2, Zlin 42M, Cessna 172 ...
Chińskie czy Tajwańskie Siły Powietrzne?
Wielki boom ekonomiczny na przełomie XX i XXI w., znacznie przyspieszył tak ilościowy jak i jakościowy rozwój chińskich sił zbrojnych – w tym lotnictwa. Do 2003 r. zakupiono w Rosji myśliwce Su-30MKK (76 egz.) oraz Su-30 MKK2 (24 egz.). W Rosji zamówiono samoloty transportowe Ił-76 oraz samoloty cysterny Ił-78. Chiny wyprodukowały także ...
Czy w Boguszynie powstanie lotnisko użytku wyłącznego?
Lotnisko to także, a może przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa regionu i właśnie temu aspektowi poświęcone było spotkanie 8 kwietnia 2016 r. w Boguszynie, którego organizatorem był wójt Stanisław Longawa. Zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji, które bezpośrednio bądź pośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo osób, mienia i środowiska...

 4W związku z aktualną sytuacją w Europie, w ramach polskiej strategii odstraszania, tzw. „Polskich kłów”, podjęto m. in. decyzję o zakupie 40 nowoczesnych pocisków manewrujących typu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), w które wyposażone mają być polskie F-16. Decyzję o sprzedaży tego typu broni do Polski Departament Stanu USA zatwierdził w rekordowo krótkim czasie (w porównaniu do Australii i Finlandii, gdyż Australia czekała na zgodę 5 lat, zaś Finlandia 4 lata). Tym samym Polska obok dwóch wymienionych krajów i USA, stanie się czwartym użytkownikiem tego typu broni.

Czym dokładnie jest JASSM?
AGM-158B JASSM to niewykrywalny przez radary pocisk manewrujący dalekiego zasięgu klasy powietrze-ziemia. Pociski tego typu przeznaczone są do atakowania dobrze bronionych, ważnych strategicznie celów, bez narażania na „interakcję” z nieprzyjacielską obroną przeciwlotniczą samolotu będącego nosicielem pocisku. Sam pocisk ma długość 4,35 m i waży ok. 1000 kg. Może on przenosić głowicę bojową typu WDU-42B (J-1000) o masie 454 kg1. Głowica jest wyposażona w zapalnik FMU-156/B i materiał wybuchowy typu AFX-7572

Pociski JASSM są produkowane w dwóch wariantach: podstawowym JASSM o zasięgu ok. 370 km i w wersji o zwiększonym zasięgu JASSM-ER (ang. Extended Range), które mogą razić cele w odległości ok. 1000 km. Lotnictwo USA zamówiło u producenta-koncern Lockheed Martin, ok. 4900 szt. pocisków obu wersji. Po wystrzeleniu z samolotu, pocisk porusza się po zaprogramowanej trasie z prędkością poddźwiękową. Pocisk w wersji podstawowej napędza silnik turboodrzutowy typu Teledyne J402-100, zaś wersja o dłuższym zasięgu wyposażona jest w  silnik turbowentylatorowy3 typu Williams International. Jego lotem steruje system nawigacyjny typu AJGPS (Anti-Jam Global Positioning System, Odporny na zakłócenia System Globalnego Pozycjonowania) oraz jednostka pomiarowa wykorzystująca laserowy żyroskop pierścieniowy4.                             

Pocisk cechuje się dużym potencjałem adaptacyjnym. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF), jako platform do jego przenoszenia używają maszyn takich  jak: bombowce strategiczne B-1B Lancer, niewykrywalne bombowce strategiczne B-2 Spirit, bombowce strategiczne B-52H Stratofortress oraz samoloty wielozadaniowe F-15E  Eagle i F-16 Falcon. Oprócz lotnictwa USA, do przenoszenia pocisków zostały zaadaptowane Australijskie samoloty wielozadaniowe F/A-18A/B Hornet oraz fińskie F/A-18 C/D Hornet. W przyszłości planuje się integrację F-35 Lightning II, a w ciągu najbliższych 2 lat, dołączą do nich także polskie F-16 C/D Falcon Block 52+.

Jakie jest znaczenie pocisków JASSM dla Polski?
Dostawy omawianych pocisków rakietowych mają rozpocząć się w drugiej połowie 2016 roku. W tym samym roku ma odbyć się pierwsze próbne odpalenie pocisku JASSM z samolotu F-16 wyposażonego w "polski pakiet modernizacyjny"5, który stanowi część umowy zawartej pomiędzy stroną polską i amerykańską. Ogólną wartość umowy określa się na około 250 mln USD, przy czym ponad 30% całej sumy będzie stanowić koszt modernizacji polskich samolotów do najnowszego standardu określanego jako M6.5. Pakiet modernizacyjny ma o tyle istotne znaczenie, gdyż dzięki niemu polskie F-16 będą mogły przenosić nie tylko pociski JASSM, ale także inne systemy uzbrojenia, które zostaną wyprodukowane w przeciągu najbliższych kilkunastu lat. Pierwsze zmodernizowane F-16 osiągną gotowość bojową w pierwszym kwartale 2017 r.

Pociski JASSM, mają dla Polski ogromne znaczenie i to zarówno w aspekcie militarnym jak i politycznym. Dzięki swej wysokiej precyzji trafienia (rzędu zaledwie kilku metrów) i niewykrywalności, przeznaczone są do atakowania najbardziej istotnych celów takich jak: ośrodki dowodzenia, lotniska czy też wyrzutnie rakiet balistycznych, a więc obiektów niezwykle ważnych dla sił zbrojnych potencjalnego agresora. Dodatkowo należy pamiętać, iż aktualnie nie istnieje możliwość jakiejkolwiek obrony przeciwko pociskom tego typu. Co ciekawsze jest to, że dysponują jeszcze jednym atutem „nie techniczno-militarnym”. Jest nim potencjał strategicznego odstraszania, co potwierdzają chociażby słowa Josepha Breen’a z koncernu Lockheed Martin:  „Potencjał odstraszania jakie daje ten system uzbrojenia zmusza przeciwnika aby dwa razy przemyślał każde agresywne działania, ze względu na możliwości jakie daje JASSM. Możliwość precyzyjnego rażenia bardzo wartościowych celów i dowolnego ich wyboru. To daje strategiczne możliwości odstraszania. Podobną opinię wyraził m.in. Szef Sztabu Generalnego WP gen. M. Gocuł. Ten argument brali zapewne pod uwagę także polscy planiści, co potwierdza fakt, że Polska już teraz wyraziła zainteresowanie zakupem pocisków w wersji o zwiększonym zasięgu JASSM-ER. Co ciekawe pojawiły się pierwsze informacje, że owo odstraszanie już zaczyna działać – rosyjskie myśliwce, które miały przybyć do bazy w Baranowiczach na Białorusi zostały ostatecznie rozlokowane w bazie w Bobrujsku - tj. 200 km dalej na wschód. Według niektórych analityków wojskowych rosyjskie samoloty odsunięto od polskiej granicy po to, aby w przyszłości nie znalazły się w zasięgu polskich pocisków manewrujących.

Decyzja o sprzedaniu Polsce omawianych pocisków, mimo pewnych kontrowersji w rodzimych kręgach analitycznych, ma także ważny charakter polityczny, albowiem wpisuje się w amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla Polski oraz wielokrotnie podkreślany rozwój współpracy w zakresie obronności, wyrażającej się nie tylko w aspekcie stricte militarnym, ale także we współpracy z polskim przemysłem obronnym, zmierzającej do modernizacji i stałego unowocześniania polskiej armii. Warto przytoczyć komentarz ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce – Stephena D. Mulla – który powiedział, że „Cieszymy się z faktu, iż Polska uzyskała akceptację na sprzedaż pocisków JASSM produkowanych przez koncern Lockheed Martin. To dowód na silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wspierania modernizacji polskiej armii. Pozwoli to również wzmocnić zdolności reagowania na bieżące i przyszłe zagrożenia ze strony wroga.”

Warto dodać, że decyzja o tym, iż polskie F-16 powinny mieć możliwość przenoszenia broni dalekiego zasięgu zawarta została już w programie ich modernizacji technicznej na lata 2012-2022. W związku z wydarzeniami na Ukrainie i dzięki szybkiej decyzji administracji amerykańskiej, udało się ją jednak znacznie przyśpieszyć.

 

PRODUCENT SIEDZIBA TYP ZASIĘG (km) MASA GŁOWICY (kg) CENA (tys. USD)
MBDA Europa Storn Shadow 250 400  1300
Lockheed Martin

USA

AGM-158A JASSM  370  450  800
Lockheed Martin USA AGM-158B JASSM-ER  900  450  1200
Taurus System Europa KEPD 350  500+  480  1200
Roketsan Turcja SOM  250  230  -
Kongsberg Norwegia JSM  290  125  -
Boeing USA AGM-84K SLAM-ER  270  227  500
Raytheon USA RGM/UGM-109E Block IV  1700  450  1600

 

Tabela 1. Zestawienie porównawcze wybranych typów pocisków samosterujących powietrze-ziemia, Źródło: Hypki T., JASSM, czyli pół miliarda dolarów do podziału, http://www.altair.com.pl

 

Autor: Daniel Kasprzycki

1 Głowica typu J-1000 wyposażona w metalowy balast, spełniający rolę penetratora obiektów o mocnej konstrukcji. Głowica jest wyposażona w inteligentny system rozpoznawania twardych celów (HTSF, ang. Hard Target Smart Fuse).
2 Pocisk AGM-158 JASSM może uderzyć w cel w różny sposób. Przykładowo atakując cele powierzchniowe uderza płasko, pod kątem 40 stopni. W przypadku tzw.  „twardych” celów (np. bunkrów lub podziemnych instalacji) kąt uderzenia wynosi 70 stopni. Możliwe jest także zaprogramowanie sposobu, w jaki ma zachować się głowica pocisku po uderzeniu w cel  - eksplozja może nastąpić przy uderzeniu lub ułamek sekundy później, gdy głowica wbije się w cel – co zwielokrotnia szanse na jego skuteczne zniszczenie.
3 Odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego o dużym stosunku dwuprzepływowości.
4 System nawigacji dodatkowo wspomagany przez automatyczny korelator celów i system namierzania celów w podczerwieni (I2R). Zapewnia to doskonałą precyzję uderzenia w cel. Dodatkowo pocisk może używać sytemów do nawigacji i celowania: LOCAAS (ang. Low Cost Autonomous Attack System, Autonomiczny System Celowania Niskiego Kosztu), LADAR (ang. Laser Detection and Ranging, System Wykrywania i Namierzania Laserowego) oraz MMW Seeker (ang. Milimeter Wave Seeker, Wyszukiwacz Fal Milimetrowych).
5 Obejmuje on m. im. nowe systemy wymiany danych, komputery nawigacyjne, systemy walki elektronicznej, komputery misji.

 

1. Abraszek P., Kiński A., AGM-158 JASSM - nowy oręż polskich F-16, „Nowa Technika Wojskowa” nr 12/2014,

2. AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), United States of America, http://www.airforce-technology.com,

3. AGM-158 JASSM: Lockheed’s Family of Stealthy Cruise Missiles, http://www.defenseindustrydaily.co

4. Hola M., Dziś podpisanie umowy na 40 pocisków JASSM dla polskich F-16 Jastrząb, http://madmagazine.pl,

5. Hypki T., JASSM, czyli pół miliarda dolarów do podziału, http://www.altair.com.pl,

6. Kiński A., Rakiety JASSM w dobrej cenie, http://polska-zbrojna.pl,

7. Umowa na pociski JASSM 11 grudnia, http://www.defence24.pl

 

 

Samoloty Cywilne

Samoloty Wojskowe

ZLOT 2014